SP u Kataru: Najefikasniji dan prvenstva, Brazil i Portugal u osmini finala

Nakon jučerašnje četiri utakmice na Svjetskom prvenstvu u Kataru, okončano je drugo kolo takmičenja

SP 2022, WorldCupQatar2022, Qatar 2022, Katar 2022, FIFA, Mundijal, Brazil, Portugal, osminafinala

Iza nas je ubjedljivo najzanimljiviji ali i najefikasniji dan šampionata. Postignuto je čak 14 golova što je najveća brojka jednog dana od početka prvenstva. Takođe, dobili smo još dva učesnika osmine finala. Riječ je o selekcijama Brazila i Portugala, koje su uz Francusku, nakon dvije runde obezbijedile plasman u narednu fazu.

Sve je krenulo sa stadiona Al Džanub, gdje je viđena jedna prava fudbalska ljepotica. Očekivano zanimljiva utakmica između Kameruna i Srbije okončana je sa čak šest pogodaka. Lijepi potezi, golovi, preokreti, šanse, kartoni. Sve smo vidjeli u ovom fudbalskom trileru. Srbija je mnogo bolje otvorila meč i imala dvije odlične prilike preko Mitrovića, ali ih napadač Fulama nije iskoristio. I kako to obično biva, stigla je kazna. Kamerun je poveo. Kada se činilo da će to biti rezultat prvog poluvremena, Srbija jednim blickrigom preko Pavlovića i Milinković-Savića uspjeva sa prednošću otići na odmor.

Drugo poluvrijeme za Orlove je počelo kao iz bajke. U 53. minutu akciju kao sa malog fudbala krunisao je Aleksandar Mitrović i postigao svoj 51. gol za nacionalni tim. Činilo se tada da će Srbija upisati sigurnu pobjedu, međutim Kamerunci se nisu predavali te golovima Abubakara i Čupe Motana uspjeli doći do 3:3 i osvojiti jedan bod. Mnogo zadovoljniji ovim rezultatom može biti selekcija Kameruna, dok će Srbija imati za čim žaliti. Neshvatljive taktičke greške u odbrani pri vodstvu od 3:1, mogle bi ih koštati plasmana u osminu finala. Ipak, sami će odlučivati o svojoj sudbini. Ukoliko savladaju Švajcarsku, a Kamerun ne pobjedi Brazil, Srbija će ići u osminu finala.

Ništa manje zanimljiv nije bio ni drugi meč dana. Na Edukejšn stadionu igrali su ne baš tako atraktivni protivnici, ali su svi oni koji su pratili meč imali u čemu uživati. Važnost duela donijela je i dobar start. Gana je već u prvom poluvremenu imala prednost od 2:0 i djelovalo je da će u drugom poluvremenu rutinski privesti utakmicu kraju. Međutim Južna Koreja se nije predavala, te su se sa dva brza gola u potpunosti vratili u ovaj meč. Da je Gana jako kvalitetna selekcija pokazali su poslije tog šoka, postigavši treći gol kojim su riješili pitanje pobjednika. Gana se predstavila u jako dobrom svjetlu, pa čak i u onom porazu od Portugala u prvom kolu, pa će im u posljednjem meču grupne faze protiv Urugvaja, odgovarati i jedan bod za prolazak u narednu rundu.

Sa nestrpljenjem se iščekao meč na stadionu 974 između Brazila i Švajcarske. Razlog je taj što je ovaj duel direktno odlučivao o statusu reprezentacije Srbije, kojoj je za nastavak trke za osminu finala odgovarala pobjeda Brazila. Očekivano tvrd meč i jedna jako disciplinovana selekcija Švajcarske. Izabranici Murata Jakina stajali su dobro u defanzivnom bloku i nisu dozvoljavali Brazilcima puno dobrih šansi. Istina, Švajcarci nisu pomišljali da napadnu gol Alisona, ali im je odgovarao jedan bod. Selesao nije uspijevao pronaći rupu u zgnusnutoj odbrani reprezentacije Švajcarske, ali pred sam kraj susreta jedan trenutak genijalne inspiracije Kazemira, riješio je pitanje pobjednika.

Brazil je opet ostavio fantastičan utisak bez obzira na tijesnu pobjedu. Nakon Francuske i Portugala, postali su jedina reprezentacija koja je do sada uspjela izboriti osminu finala. S obzirom na prikazano, upravo su ove tri selekcije i prvi favoriti za šampionski pehar.

Duel između Portugala i Urugvaja takođe je izazvao mnogo pažnje i bio posmatran kao jedan od derbija dana, ali je na koncu Portugal ostvario zasluženu pobjedu. Tačnije, od Urugvaja se više očekivalo, iako su uspjeli napraviti nekoliko šansi. Evropski Brazilci kako se često nazivaju Portugalci, imali su terensku inicijativu i diktirali ritam utakmice. U tome je prednjačio fantastični veznjak Mančester Junajteda Bruno Fernandeš koji je postigao oba gola za sigurnu pobjedu Portugala.

Uz ovakvu ozbiljnost i razigranost na terenu, Portugal spada u vrh kandidata za šampionsku titulu. Izabranici Fernanda Santoša u posljednjem kolu će igrati meč bez ikakvog imperativa, s obzirom da su izborili plasman u narednu rundu, pa je za očekivati da iskusni stručnjak da priliku igračima koji nisu upisali veliku minutažu. Za prolazak dalje iz ove grupe boriće se sve tri preostale selekcije.