Analiza SP: Francuzi i Englezi idu dalje

Nakon ovog duela osmine-finala, odigrana četiri susreta u kojima gotovo da nije bilo neizvjesnosti, osim, savim malo, u susretu Argentine i Australije, može se reći da su Englezi bili najubjedljiviji, i rezultatski i igrački

WorldCupQatar2022, FIFA, one love, WorldCupQatar2022, Qatar 2022, Katar 2022, SP 2022, Engleska, Senegal, Poljska, Francuska

Za nogometne reprezentacije Francuske i Engleske bio je to još jedan običan dan u katarskom uredu. Njihovi suparnici u prvoj eliminatornoj rundi Mundijala, Poljaci i Senegalci bili su epizodisti u rutinskoj izvedbi favorita.

Zbog brojki i ponekog rekorda, ovaj 15-ti dan šampionata duže će pamtiti Francuzi, pogotovo Olivije Žiru, Ugo Loris i Kilijan Mbape. Prvi je vodećim pogotkom u 43.minuti srušio golgeterski rekord legerdarnog Tijeri Anrija i sa 53 gola postao najbolji strijelac u Istoriji „trikolora“.

Drugi, Loris,  je izjednačio rekor po broju nastupa za  Francusku, odigrao je, kao i Lilijan Tiram, 142 susreta u dresu nacionalnog tima, i, u četvrt-finalu, protiv Engleza će ostati usamljen na toj poziciji. E, sada, dolazimo do trećeg i najbitnijeg u ovoj priči. Kilijan Mbape, momak nestvarnih atletskih, tehničkih, taktičkih i svakih drugih nogometnih predispozicija, sa dva fenomenalna pogotka koje je pospremio iza leđa jednog od najboljih golmana Mundijala, Vojčeha Ščesnog, a koji će 20.decembra, dva dana nakon finala okončanja prvenstva, napuniti tek 24.godine, već ima odigrane 63 utakmice u nacionalnom dresu uz 33 pogotka. Dakle, sasvim je realno pretpostaviti da će Mbape, inače, već vlasnik rekorda iz Rusije prije četiri godine kao najmlađi strijelac Francuske na Mundijalima (gol protiv Perua), veoma brzo upisati i na listu još ponekog rekordera dvostrukih svjetskih šampiona…za sada.

A Mbape je sa, dva gola u osmini-finala, postigao već devet pogodaka na šampionatima svijeta i trenutno, sa pet pogodaka, vodi na listi golgetera u Kataru.

Pobjedom 3-1 nad Poljacima, Francuska, vrlo ubjedljivo, nastavlja put ka odbrani naslova i ponavljanju podviga Peleovog Brazila iz 1958. i 1962.godine kao jedine selekcije u istoriji koja je uspjela odbraniti svjetsku titulu.  Duel osmine-finala sa Poljskom bio je, manje-više jednosmjeran. Levandovski i društvo su odigrali najbolje poluvijeme turnira, imali nekoliko izglednih prilika ali je vodu na mlin Francuske naveo gol Žirua na asistenciju Mbapea u 43.minutu.

U nastavku je sve bilo rutina za pulene Didijea Dešama. Dva fantastična pogotka Mbapea, sa istog mjesta ali u različite uglove Ščesnog, i na kraju malo zabave u režiji Levandovskog i Lorisa i sudije iz Venecuele, Velenzuele, za konačnih 3-1.

Nakon polovine duela osmine-finala, odigrana četiri susreta u kojima ne da nije bilo iznenađenja već gotovo da nije bilo neizvjesnosti, osim, savim malo, u susretu Argentine i Australije, može se reći da su Englezi bili najubjedljiviji, i rezultatski i igrački. Laganih 3-0 protiv Senegala za tim Gereta Sautgejta možda, ipak, više govori o nemoći afričkih „lavova“ a manje o nadmoći „tri lava“. Nakon što su Senegalci propustili dvije izgledne prilike u prvih pola sata, prosto su nestali sa terena, Džad Belingem je kreirao dvije akcije za pogotke Hendersona i Kejna da bi, u nastavku, Foden asistencijom i Saka realizacijom stavili tačku na i trijumfa Engleske s obzirom da Senegalci gotovo da nisu ni pogledali prema golu Pikforda u nastavku okončavši meč sa samo jednim udarcem u okvir.

Mečevi osmine-finala nisu nudili neke duele koji bi budili historijske ili rivalske reminiscencije, favoriti su bili jasno označeni i nisu iznevjerili ali već imamo dva četvrt-finala pri čijem pomenu, ljubiteljima fudbala „rastu zazubice“, remake finala iz Buenos Airesa 1978, Argentina-Nizozemska te evropski klasik, Francuska-Engleska.