Kvalifikacije za EURO 2022: Velika pobjeda rukometaša BiH protiv Austrije

U zaostalom susretu drugog kola grupe A bh. tim je savladao Austriju rezultatom 27:21 te je tako novi selektor Ivica Obrvan imao najljepši mogući debi na klupi BiH

Rukometna reprezentacija Bosne i Hercegovine danas je u Bugojnu stigla do veoma važne pobjede u kvalifikacijama za EURO 2022. U zaostalom susretu drugog kola grupe A bh. tim je savladao Austriju rezultatom 27:21 (11:10). Tako je novi selektor Ivica Obrvan imao najljepši mogući debi na klupi BiH, javlja Anadolu Agency (AA).

Bh. rukometaši sjajno su otvorili utakmicu. Prije svega zahvaljujući čvrstoj odbrani i raspoloženom Benjaminu Buriću na golu, Austrijancima su u prvih 11 minuta dozvolili da postignu tek jedna gol. Istovremeno Obrvanovi izabranici protivničku mrežu zatresli su pet puta za velikih 5:1. No, tada su “zmajevi“ stali, a gosti se razigrali, pa je svega tri minuta kasnije na semaforu 5:4. Austrijanci do izjednačenja 6:6 dolaze u 19. minuti, a nešto kasnije i do prvog vodstva na utakmici 8:7. Kada je Janko Božović u 23. minuti pogodio za 9:7 činilo se da će bh. tim potpuno potonuti. Ipak, bh. rukometaši se u finišu prvog poluvremena bude i do odlaska na odmor uspijevaju preokrenuti rezultat u svoju korist (11:10).

BiH je nastavila u istom ritmu i na otvaranju drugog poluvremena, pa je u 41. minuti na semaforu ponovo maksimalnih četiri razlike (18:14). U tom periodu bh. rukometaši bili su sjajni u odbrani, pa je Austrijance donekle u igri držao samo Robert Weber sa četiri gola u nizu. No, kada je Benjamin Burić u 50. minuti kod rezultata 22:18 odbranio i udarac raspoloženog Webera bilo je jasno da BiH ide ka vrijednoj pobjedi, kojom je zadržala realne šanse za plasmana na EURO 2022. U narednim minutama nakon sjajne igre u odbrani pogađali su Mirko Herceg i Nikola Prce za veliko vodstvo 24:18 i definitivnu potvrdu trijumfa. Do kraja bh. tim je održao prednost i slavio rezultatom 27:21.

BiH su do važnih bodova predvodili Josip Perić sa pet, Ibrahim Haseljić, Prce i Vladimir Vranješ sa po četiri te Dejan Malinović, Herceg i Alen Ovčina sa po tri gola. Na drugoj strani najefikasniji je bio Weber sa šest, a pratio ga je Sebastian Frimmel sa pet pogodaka.

Poredak grupe 2: Njemačka 8 bodova, BiH 4, Estonija 2, Austrija 2.

Parovi petog kola (29. april): BiH – Njemačka, Estonija – Austrija.

Na Evropsko prvenstvo, koje će se od 13. do 30. januara 2022. godine održati u Slovačkoj i Mađarskoj, plasiraće se svije prvoplasirane selekcije iz osam kvalifkacionih grupa i četiri najbolje trećeplasirane reprezentacije. Ranije su nastup na EURO 2022 osigurali domaćini i Španija i Hrvatska, kao aktuelni šampion i vicešampion Evrope.