Hrvatska i Maroko – četvrti slučaj da se dva tima dva puta sastaju na svjetskim prvenstvima

Hrvatska i Maroko su otvorili takmičenje u Grupi F odigravši na stadionu Al Bajt bez pogodaka

SP 2022, WorldCup2022, Qatar 2022, Katar 2022, FIFA, Mundijal, Maroko, Hrvatska

Fudbalske reprezentacije Hrvatske i Maroka boriće se u subotu za treće mjesto na Svjetskom prvenstvu u Kataru i biće to tek četvrti slučaj u istoriji da se dva tima dva puta susreću na Mundijalu.

Hrvatska je imala posjed lopte 65 odsto, ali samo pet udaraca prema golu, od kojih tek dva u okvir. Bez pravih rješenja u napadu i uz nekoliko dobrih intervencija Dominika Livakovića, meč je završen bez golova, podsjetila je agencija Hina.

Novi hrvatsko – marokanski duel zakazan je za subotu u 16.00.

Dvije reprezentacije su se prvi put sastale dva puta 1954. godine na Svjetskom prvenstvu u Švajcarskoj, a to su bile Mađarska i Zapadna Njemačka. Mađarska “laka konjica” je u grupi ubjedljivo slavila sa 8:3, ali je u finalu poznatom kao “Čudo u Bernu”, Njemačka pobijedila sa 3:2.

Mađarska je tada bila strah i trepet. Za ilustraciju njihove snage dovoljan je podatak kako su Ferenc Puškaš, Šandor Kočiš, Zoltan Cibor i drugovi prije Svjetskog prvenstva pobijedili Englesku na Vembliju sa 6:3, a potom i sa 7:1.

Ta selekcija je do finala imala niz od 32 utakmice bez poraza, a u finalu je nakon svega osam minuta povela 2:0 golovima Puškaša i Cibora.

Međutim, Nijemci su ubrzo smanjili pogotkom Maksimilijana Morloka, a potom i izjednačili preko Helmuta Rana, da bi šest minuta prije kraja isti igrač pogodio za veliko slavlje.

Tako je jedna velika generacija porazom otišla u istoriju. SSSR je dvije godine kasnije okupirao Mađarsku, a Puškaš i ostali asovi su prebjegli u inostranstvo i nikada više nisu zaigrali zajedno.

Osam godina kasnije na Svjetskom prvenstvu u Čileu dva puta su igrali Brazil i Čehoslovačka. U grupi je meč završen 0:0 i obje ekipe su ispred Meksika i Španije prošle dalje i potom dogurale do finala.

U finalu je Jozef Masopust doveo ČSSR u vođstvo u 15. minutu, ali je Brazil dvije minute kasnije nakon greške do tada sjajnog golmana Viliama Šrojfa, izjednačio preko Amarilda. U nastavku susreta, pobjedu Brazilu doneli su Zito (69) i Vava (78).

“Dvostruki okršaj” reprezentacija na jednom Svjetskom prvenstvu posljednji put je viđen prije četiri godine u Rusiji kada su dva puta snage odmjerili Belgija i Engleska i oba puta su uspješniji bili Belgijanci.

Belgija je u grupi pobijedila Englesku sa 1:0 golom Adnana Januzaja u 51. minutu. Novi duel bio je u borbi za bronzu, a Belgija je slavila sa 2:0. Golove su postigli Toma Menije (4) i Eden Azar (82).