Analiza SP u Kataru: Njemačka ispala, Maroko i Japan idu dalje

Na Svjetskom prvenstvu u Kataru dobili smo neke neočekivane rezultate. Saznali smo nova dva para osmine finala takmičenja,

SP 2022, WorldCup2022, Qatar 2022, Katar 2022, FIFA, Mundijal, Maroko, Hrvatska, Japan, Španija,Osmina finale

a saznali smo i ko se to od favorita neće boriti za pehar. U osmini finala sastaće se Maroko – Španija, Japan – Hrvatska.

Hrvatskoj je za plasman u osminu finala bio dovoljan remi sa Belgijom. Ipak, Zlatko Dalić je uoči meča najavljivao da će njegov tim ići na pobjedu i neće se baviti kalkulacijama. Tako je i bilo. Hrvatska je silovito krenula, bila mnogo bolji protivnik u prvom poluvremenu, a najopasniji u tim napadima bili su Andrej Kramarić i Ivan Perišić. U drugom poluvremenu, Hrvatska je opet krenula ofanzivno. Željeli su na vrijeme stići do pogotka koji bi ih doveo korak bliže nokaut fazi. Ipak, kako je vrijeme proticalo, Hrvatska se povlačila, a Belgija dodavala gas. Selektor Crvenih đavola Roberto Martinez je na teren poslao jako ofanzivnu postavku i bacio sve karte u napad. To mu se i moglo isplatiti da je Romelu Lukaku bio precizan u nekoliko navrata, gdje je propustio odlične šanse. Velike zasluge za osvojen bod ima i sjajni defanzivac Hrvatske Joško Gvardiol koji je briljantnom partijom pokazao da sa razlogom spada u red najboljih evropskih štopera. Ukupnih pet bodova Hrvatske za drugo mjesto u grupi F.

Maroko se u prva dva kola pokazao kao jedno od najprijatnijih iznenađenja. Remi sa Hrvatskom i pobjeda nad Belgijom, donijeli su veliko samopouzdanje u tim, a za prolazak u osminu finala trebala im je pobjeda nad Kanadom. Dakle, sami su odlučivali o svojoj sudbini i na koncu to i ostvarili. Predvođeni fantastičnim Hakimom Ziješom, već na startu su poveli te kasnije utakmicu vodili u svom ritmu. Vrlo brzo došao je i drugi gol, ali je Kanada do odlaska na odmor uspjela smanjiti rezultat. Osluškujući rezultat sa drugog meča, Maroko je odigrao disciplinovanu odbranu, čuvao rezultat i na kraju ga sačuvao. Ogromna pobjeda, ogromna tri boda i ogroman uspjeh. Plasman među 16 najboljih ekipa svijeta, a s obzirom na ono što su prikazali u tri utakmice grupne faze, ni u osmini finala neće biti posmatrani kao autsajderi.

U grupi E je situacija uoči posljednjeg kola bila takva da su sve ekipe mogle proći, ali i ispasti. Da stvar bude još zanimljivija, konačan rasplet se nije znao do posljednjih trenutaka utakmice. Da nisu slučajno pobijedili Njemačku, fudbaleri Japana pokazali su i sinoć protiv Španije. Scenario identičan. Prvo poluvrijeme su gubili 1:0, da bi u drugom blickrigom došli do potpunog preokreta. Taj rezultat u narednu rundu vodio je upravo Japan i Španiju, pa se zapravo postavlja pitanje da li je Crvena furija kalkulisala s obzirom da su drugim mjestom u grupi izbjegli Hrvatsku u osmini finala, a zakazali meč sa Marokom. Sve u svemu, pokazaće to karma koja, definitivno, uvijek stigne u pravo vrijeme. Do zadnjeg minuta, konačan epilog se nije znao, ali kada se oglasila sudijska pištaljka, bilo je jasno da će upravo ove dvije selekcije ostvariti plasman među 16 najboljih.

Njemačkoj je trebala pobjeda za prolazak dalje, ali da Španija ne izgubi od Japana. Sa druge strane, Kostariki je trebala pobjeda, ali da Japan dobije Španiju. Kalkulacija mnogo, zanimljivosti mnogo. Na koncu, i Njemačka i Kostarika su spakovali kofere i čekirali karte za povratak kući. Iako su Nijemci cijelu utakmicu dominirali, imali vodstvo od 2:1, svega 15 minuta do kraja Kostarika je potpuno preokrenula i da je tako ostalo, svjedočili bismo jednom od najluđih epiloga u istoriji Mundijala, gdje bi Njemačka i Španija ispali iz grupe, a Japan i Kostarika prošli. Ipak, Elf se nije predavao. Preokrenuli su rezultat na 4:2, što im na koncu ništa nije značilo. Pirova pobjeda za novi fijasko. Drugo uzastopno Svjetsko prvenstvo na kojem Njemačka poslije grupne faze završava takmičenje.

Izvor: BHRT/Marko Tešanović