Site icon The Balkantimes Press

Analiza SP u Kataru: Čudo u Lusailu

Treći dan Mundijala u Kataru donio je, prvi put,  četiri utakmice, jednu senzaciju, dva susreta bez pogodaka

ali na preostala dva bilo ih je osam, prvi neiskorišteni jedanaesterac-suma sumarum, od ranih prijepodnevnih do kasnih večernji sati neprestana uzbuđenja za ljubitelje nogometa i ne samo njih.

Krenulo je prvom utakmicom u grupi C, duel na Lusail stadionu između Argentine i Saudijske Arabije u najavi je nudio okršaj Davida i Golijata. Mesi je u posljednji šampionat krenuo kako je mogao poželjeti, pogotkom sa bijele tačke i ništa nije naslućivalo rasplet koji će ući u anale Svjetskih šampionata. Argentinci su, u prvom dijelu dominirali, Saudijci su se sjajno branili ofsajd-zamkama (bilo ih je čak sedam uspješnih u tom periodu) i svojih pet minuta, ali bukvalno, dočekali na početku nastavka kada su preokret kreirali Al Šehri i Al Davsari najljepšim pogotkom dosadašnjeg toka šampionata.

Golman Saudijaca Al Ovais je sačuvao mrežu netaknutom do kraja i u Saudijskoj Arabiji je moglo da počne nacionalno slavlje, povodom najvećeg trijumfa u istoriji sporta ove zemlje. Selektor Saudijaca Francuz Erve Renard je rizikovao i profitirao potpuno nadmudrivši kolegu sa klupe Argentinaca, Lionela Skalonija. Oni malo, odnosno malo više stariji Argentinci sigurno su se sjetili sličnog šoka sa otvaranja prvenstva u Italiji 1990 godine kada je, tada aktuelne pprvake, na San siru, zaledio Kamerunac Omam Bijik ali se nadaju sličnom raspletu jer su tada Maradona i saigrači, preko Jugoslavije u četvrt-finalu, došli do borbe za titulu ali su poraženi od Njemačke.

U ovoj grupi Poljska i Meksiko su podijelili bodove odigravši duel bez pogodaka. Za ovakav ishod najzaslužniji je čuvar mreže Sombrerosa, Giljermo Očoa koji, svake četiri godine, a ovo mu je peti Mundijal, zabljesne na najvećoj sceni i donese poneki bod reprezentaciji. Gotovo 20.000 Meksikanaca, na najneobičnijem stradionu u Kataru, onom koji nosi naziv 974 i koji je sagrađen od recikliranih brodskih kontejnera, pomogli su svojim ljubimcima da ostanu neporaženi a ključni detalj susreta desio se u 58.minutu kada je Očoa „skinuo“ diskutabilan jedanaesterac Levandovskom i tako ostavio najboljeg evropskog strijelca proteklog desetljeća, još uvijek bez pogotka na Svjetskim prvenstvima. Popularni Leva je prvi neuspješan izvođač najstrože kazne u Kataru jer su prije njega pogađali Valensija, Taremi, Bejl i Mesi.

U prvom susretu grupe D, ni Danci nisu, poput Argentinaca, opravdali ulogu favorita ali, na njihovu sreću, nisu izgubili od Tunižana a mogli su. Meč je okončan netaknutih mreža, kao prvi na ovom Mundijalu. Tunižani su igrali, poput Saudijaca, vrlo borbeno, trkački na visokom nivou i iznenađujuće taktički disciplinovano te je ovaj bod za selekciju Džalela Kadrija potpuno zaslužen a mogli su i do sva tri da su iskoristili dvije odlične prilike u prvom poluvremenu. I danci imaju za čim da žale jer je Kornelijus, u nastavku, zabilježio promašaj prvenstva ne uspjevši ugurati loptu glavom u mrežu sa metar udaljenosti.

Aktuelni svjetski prvaci, Francuzi, i bez „zlatne kopačke“, Karima Benzeme, u odbranu naslova krenuli su visokom pobjedom 4-1 protiv Australije. Bila je to repriza duela istih selekcija iz Rusije sa sličnim ishodom jer su „trikolori“ tada bilo bolji od Sokerosa 2-1. Kada je Mbape trkački a Žiru golgeterski raspoložen, suparnici su u velikom problemu. Iako su Australci poveli ranim golom u 9.minutu Gudvina, ekipa Didijea Dešama je brzo okrenula rezultat u svoju korist. Sa dva pogotka, najpotcjenjenini centarfor modernog fudbala, Olivije Žiru, stigao je do brojke od 51 gola u nacionalnom dresu čime se izjednačio na vrhu liste najboljih strijelaca Francuske sa legendarnim Tijeri Anrijem.

Izvor: BHRT/Adnan Ljubović