Analiza SP u Kataru: Čudo u Lusailu

Treći dan Mundijala u Kataru donio je, prvi put,  četiri utakmice, jednu senzaciju, dva susreta bez pogodaka

WorldCupQatar2022, Qatar 2022, Katar 2022, Messi, Argentina, Saudijska Arabija, BurjKhalifa, Al Šehri, Al Davsari

ali na preostala dva bilo ih je osam, prvi neiskorišteni jedanaesterac-suma sumarum, od ranih prijepodnevnih do kasnih večernji sati neprestana uzbuđenja za ljubitelje nogometa i ne samo njih.

Krenulo je prvom utakmicom u grupi C, duel na Lusail stadionu između Argentine i Saudijske Arabije u najavi je nudio okršaj Davida i Golijata. Mesi je u posljednji šampionat krenuo kako je mogao poželjeti, pogotkom sa bijele tačke i ništa nije naslućivalo rasplet koji će ući u anale Svjetskih šampionata. Argentinci su, u prvom dijelu dominirali, Saudijci su se sjajno branili ofsajd-zamkama (bilo ih je čak sedam uspješnih u tom periodu) i svojih pet minuta, ali bukvalno, dočekali na početku nastavka kada su preokret kreirali Al Šehri i Al Davsari najljepšim pogotkom dosadašnjeg toka šampionata.

Golman Saudijaca Al Ovais je sačuvao mrežu netaknutom do kraja i u Saudijskoj Arabiji je moglo da počne nacionalno slavlje, povodom najvećeg trijumfa u istoriji sporta ove zemlje. Selektor Saudijaca Francuz Erve Renard je rizikovao i profitirao potpuno nadmudrivši kolegu sa klupe Argentinaca, Lionela Skalonija. Oni malo, odnosno malo više stariji Argentinci sigurno su se sjetili sličnog šoka sa otvaranja prvenstva u Italiji 1990 godine kada je, tada aktuelne pprvake, na San siru, zaledio Kamerunac Omam Bijik ali se nadaju sličnom raspletu jer su tada Maradona i saigrači, preko Jugoslavije u četvrt-finalu, došli do borbe za titulu ali su poraženi od Njemačke.

U ovoj grupi Poljska i Meksiko su podijelili bodove odigravši duel bez pogodaka. Za ovakav ishod najzaslužniji je čuvar mreže Sombrerosa, Giljermo Očoa koji, svake četiri godine, a ovo mu je peti Mundijal, zabljesne na najvećoj sceni i donese poneki bod reprezentaciji. Gotovo 20.000 Meksikanaca, na najneobičnijem stradionu u Kataru, onom koji nosi naziv 974 i koji je sagrađen od recikliranih brodskih kontejnera, pomogli su svojim ljubimcima da ostanu neporaženi a ključni detalj susreta desio se u 58.minutu kada je Očoa „skinuo“ diskutabilan jedanaesterac Levandovskom i tako ostavio najboljeg evropskog strijelca proteklog desetljeća, još uvijek bez pogotka na Svjetskim prvenstvima. Popularni Leva je prvi neuspješan izvođač najstrože kazne u Kataru jer su prije njega pogađali Valensija, Taremi, Bejl i Mesi.

U prvom susretu grupe D, ni Danci nisu, poput Argentinaca, opravdali ulogu favorita ali, na njihovu sreću, nisu izgubili od Tunižana a mogli su. Meč je okončan netaknutih mreža, kao prvi na ovom Mundijalu. Tunižani su igrali, poput Saudijaca, vrlo borbeno, trkački na visokom nivou i iznenađujuće taktički disciplinovano te je ovaj bod za selekciju Džalela Kadrija potpuno zaslužen a mogli su i do sva tri da su iskoristili dvije odlične prilike u prvom poluvremenu. I danci imaju za čim da žale jer je Kornelijus, u nastavku, zabilježio promašaj prvenstva ne uspjevši ugurati loptu glavom u mrežu sa metar udaljenosti.

Aktuelni svjetski prvaci, Francuzi, i bez „zlatne kopačke“, Karima Benzeme, u odbranu naslova krenuli su visokom pobjedom 4-1 protiv Australije. Bila je to repriza duela istih selekcija iz Rusije sa sličnim ishodom jer su „trikolori“ tada bilo bolji od Sokerosa 2-1. Kada je Mbape trkački a Žiru golgeterski raspoložen, suparnici su u velikom problemu. Iako su Australci poveli ranim golom u 9.minutu Gudvina, ekipa Didijea Dešama je brzo okrenula rezultat u svoju korist. Sa dva pogotka, najpotcjenjenini centarfor modernog fudbala, Olivije Žiru, stigao je do brojke od 51 gola u nacionalnom dresu čime se izjednačio na vrhu liste najboljih strijelaca Francuske sa legendarnim Tijeri Anrijem.

Izvor: BHRT/Adnan Ljubović